دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


نرم افزار اموزشی

سوالات کاربران

سؤالات کاربران

استفاده از مطالب وب سایت

درمان دارویی در ناباروری - بخش دوم

درمان دارویی -بخش دوم :
مت فورمین :

مت فورمین یک داروی کمکی در درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک ( PCO ) جهت القاء تخمک گذاری است که به تنهایی و یا همراه با داروهای دیگر استفاده می شود.اما با توجه به اثرات مثبت آن در تنظیم هورمونها و افزایش حساسیت به انسولین به تنهایی جهت بهبود وضعیت تخمک گذاری،تنظیم سیکل قاعدگی و کمک به کاهش وزن در این بیماران نیز استفاده میگردد.این دارو بدلیل ایجاد ناراحتی گوارشی باید بعد از غذا مصرف شده ودوز آن بتدریج اضافه گردد . هشدار : در موارد اختلال کلیوی وکبدی منع مصرف دارد. تنها به هدف کاهش وزن در افراد دیگر نباید مصرف شود. همراه با ورزش ، افزایش فعالیت و اصلاح رژیم غذایی اثر بخش خواهد بود.
گنادوتروپینها :
این داروها بصورت تزریقی تجویز میگردند. از این داروها در سیکلهای IUI و ICSI / IVF جهت تحریک قوی تخمدان جهت تولید تعداد زیادی فولیکول استفاده میشود. تشخیص و تعیین موارد استفاده ودوز مصرفی و نظارت بر رشد فولیکولها با انجام سونوگرافی واژینال مکرر در طی سیکل و ارزیابی پاسخ دهی بیمارتوسط پزشک متخصص زنان وفوق تخصص ناباروری صورت میگیرد..بیماران باید درانجام توصیه پزشک مبنی بر زمان و نحوه تزریق آمپولها( عضلانی یا زیر جلدی ) نهایت دقت را داشته باشند چرا که هر گونه اشتباه در مصرف باعث عدم گرفتن نتایج مطلوب علی رغم صرف هزینه میشود.
توجه : این داروها بدلیل اثرات تحریکی قوی بر تخمدان ممکن است باعث سندرم تحریک بیش از حد تخمدان شود که علایم ان از خفیف تا شدید متغیر است.علایم شامل بزرگ شدن و درد شکم،نفخ شکم، تهوع ودر موارد شدیدتر،بزرگی بیش از حد تخمدانها،تجمع مایع در شکم،استفراغ، تنگی نفس وکاهش ادرار میباشد.هشدار:در صورت بروز هرکدام از علایم سندرم تحریک بیش از حد تخمدان حتما به پزشک خود اطلاع دهید تا در صورت صلاحدید سیکل کنسل گردد.از تغییر خود سرانه دوز داروها بپرهیزید.


آدرس مطب : اصفهان ، دروازه شیراز ،ابتدای خ چهارباغ بالا ،نبش کوی بهار آزادی ،مجتمع بهار ،طبقه دوم واحد 205
تلفن : 36206186 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آدرس وساعات کارمطببیوگرافیخدمات مطبمطالب و مقالاتصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر