دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


نرم افزار اموزشی

سوالات کاربران

سؤالات کاربران

استفاده از مطالب وب سایت

فیبروم رحمی

فیبروم توده ای است که از بافت عضلانی رحم منشأ میگیرد و ممکن است به سمت داخل و یا خارج رحم گسترش پیدا کند. این توده ها خوش خیم هستند. هر چند ممکن است درمواردی ( کمتر از 0.01% ) بدخیم شوند. این توده ها بسیار شایع میباشند بطوریکه حدود 80% خانمها در طول زندگی خود دچار فیبروم خواهند شد اما ممکن است همه انها علامت دار نشوند.
مکانیسم :
علت بوجود امدن فیبرومها مشخص نیست.اما ممکن است در پاسخ به هورمونهای زنانه رشد کنند و برخی افراد که ژن مربوطه را داراهستند مستعد پاسخدهی بیشتر به این هورمونها باشند. قطعا روش زندگی افراد و فاکتورهای تولید مثلی نیز در ان دخیل هستند.با گذشت زمان ممکن است به اهستگی رشد کرده بزرگتر شوند و یا کوچک شوند و یا حتی یک جهش رشدی سریع داشته باشند.اندازه انها از بسیار کوچک تا اندازه یک گریپ فوروت متغیر است.
علایم :
اکثر فیبرومها کوچک و بدون علامت هستند ولی بستگی به سایز و تعداد و محل قرار گیری انها ، علایمی چون خونریزیهای شدید و/یا طولانی مدت ، درد و فشار لگنی و تداخل با باروری ، حاملگی و سقط ایجاد می کنند.خونریزی شدید باعث کم خونی فقر اهن شده و اختلال در کار و زندگی فرد میشود.فشار بر اعضای لگنی نیز باعث احساس سنگینی ، یبوست ، تکرر ادرار، احتباس ادرار و حتی در موارد شدیدتر مشکلات کلیوی میگردد.
تشخیص :
با سونوگرافی به راحتی قابل تشخیص هستند اما گاهی بنا به نظر پزشک ، روشهای تصویر برداری تکمیلی همانند MRI جهت تعیین محل دقیقتر فیبروم و یا هیدروسونوگرافی ضرورت دارد.
درمان :
بسته به تعداد ، سایز ، علایم بیمار و تصمیم به بارداری در آینده درمان دارویی و یا جراحی و یا روشهای دیگر توصیه میشود.بعضی از داروها باعث کاهش خونریزی و درد شده و برخی دیگر سایز و حجم فیبروم را کاهش میدهند. گاهی درمان دارویی قبل از جراحی به منظور کاهش سایز و اصلاح کم خونی بیمار ضرورت دارد. البته این درمانها موقتی بوده و پس از قطع آنها مجدد علایم بروز می کنند .

جراحی نیز روشهای مختلف ( لاپاراتومی ، لاپاراسکوپی ، هیستروسکوپی ) داشته و حتی پس از برداشتن فیبروم به روش جراحی در 10-25% موارد عود میکند. و بالاخره برداشتن رحم در مواردی که روشهای دیگر مؤثر و یا مناسب نباشد درمان قطعی است. روشهای دیگری هم مانند سوزاندن مخاط رحم و یا ایجاد لخته در عروق رحمی وجود دارند که در موارد خاص پیشنهاد شده و برای افرادی که به هیچ وجه قصد بارداری در آینده را ندارند ممکن است گزینه مناسبی باشد.
آیا فیبروم باعث ناباروری شده و برداشتن آن در این موارد ضروری است ؟
فیبرومهایی که سایز انها بزرگ بوده و یا در داخل حفره رحم قرار گرفته اند ممکن است با انسداد مسیر لوله هل و یا اشغال فضای داخل رحم با باروری تداخل کرده و یا باعث سقط شوند. در این موارد برداشتن آنها قبل از درمان ناباروری باعث بهبود نتایج درمان میگردد.
آیا فیبروم بر روند حاملگی تآثیر دارد ؟
فیبرومها در بارداری ممکن است بدون تغییر سایز باقی بمانند و یا بزرگتر یا کوچکتر شوند.گاهی باعث ایجاد دردهای شدید و گاهی هم باعث دردهای زایمانی زودرس میشوند.روش زایمان اگر فیبروم در محل خروج جنین قرار نگرفته باشد میتواند بصورت طبیعی باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، دروازه شیراز ،ابتدای خ چهارباغ بالا ،نبش کوی بهار آزادی ،مجتمع بهار ،طبقه دوم واحد 205
تلفن : 36206186 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آدرس وساعات کارمطببیوگرافیخدمات مطبمطالب و مقالاتصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر