منو اصفهان ، دروازه شیراز ، ابتدای چهارباغ بالا ، کوی بهار آزادی ، مجتمع بهار ، طبقه دوم - تلفن : 36206186 - 09383657786
دکتر پژمان منشدکتر پژمان منشدکتر پژمان منش

تعیین جنسیت

تعیین جنسیت ، واقعیت یا خیال ؟
امروزه با کنترل جمعیت از طرفی و پیشرفت علم از سوی دیگر تمایل به انتخاب جنسیت فرزند در بین خانواده ها افزایش یافته است .روشهای مختلفی جهت تعیین جنسیت مورد نظرتان وجود دارد وتمامی روشهای تعیین جنسیت به شما این امکان را میدهند که قبل از لقاح شانس انتخاب داشته باشید.
دلایلی که زوجها تمایل به تعیین جنسیت دارند :
1- ترجیح دادن یک جنس بنا به تمایل شخصی
2- تعادل جنسیتی در خانواده ( داشتن هر دو جنس )
3- پیشگیری از بیماریهای ژنتیکی وابسته به جنس
4- اجتناب از بیماریهایی با شیوع جنسیتی نابرابر

در بعضی کشورها با تعیین جنسیت بدلایل غیر طبی مخالفت میشود چون معتقدند با این کار جمعیت کشور از نظر تعادل نسبت جنسیتی بهم میخورد.
روشهای مداخله در تعیین جنسیت :تقریبا در اکثر منابع خبری یا تحقیقی که به ان دسترسی دارید یا حتی در صحبتهای عامیانه از روشهایی در این زمینه نام برده میشود مثل تغذیه ،شستشوی واژن با مواد قلیایی یا اسیدی ،رابطه جنسی در زمانهای خاص و.....اما هر کدام از این راهکارها تا چه حد در تعیین جنسیت مؤثر هستند ؟
1- تغذیه :
گفته میشود در صورت تمایل به جنس دختر از مواد غذایی حاوی کلسیم و منیزیم مانند شیرولبنیات ، غلات ، سبزیجات ،چغندر،کاکائو،جوانه گندم بیشتر استفاده شود ودر صورت ترجیح جنس پسر عسل وخرما و مواد حاوی سدیم وپتاسیم مانند نمک طعام،غذاهای دریایی ،موز،هویج ،جگرو... در رژیم غذایی گنجانده شود.اما مطالعات و تحقیقات جدید هنوز نتوانسته اند رابطه تغذیه و جنسیت را تایید کنند.
2- زمان بندی رابطه جنسی :
این فرضیه بر این اصل علمی استوار است که اسپرمهای حاوی کروموزوم yحرکت سریعترو البته عمر کوتاهتری نسبت به اسپرمهای حاوی کروموزوم xدارند . ولی تحقیقات مختلف به نتایج متناقضی رسیده اند وهنوز شواهد قوی در این رابطه وجود ندارد.در مورد زمان یا مدت دست یابی به بارداری نیز این تئوری وجود دارد که عوامل محیطی تأثیر گذار بر کیفیت اسپرم و تخمک بر غالب شدن یک جنس اثر دارد ولی از نظر علمی هنوز از آن حمایت نمیشود.
این روشها گرچه تأیید شده نیستند اما انجام انها ضرری ندارد وممکن است احتمال دختر یا پسر شدن را از 50%کمی افزایش دهند.این روشهای تجربی برای دلایل سوم وچهارم ذکر شده در بالا کارایی ندارند.
3- روش جداسازی اسپرم :
در این روش اسپرمهای حاوی کروموزوم xوy طی یک پروسه با تکنیک های مختلف از هم جدا میشوند واسپرمهای مورد نظر در IUI( تلقیح داخل رحمی اسپرم ) و IVF (لقاح ازمایشگاهی ) استفاده میشوند. درصد موفقیت هر کدام ازاین روشهای تعیین جنسیت متفاوت است ولی به 90% هم میرسد.
4- PGD (تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی) :
دراین روش تعیین جنسیت ، یک سلول از جنین در حال تقسیم سلولی جدا شده وپس از انالیز وبررسی ژنتیکی و کروموزومی جنین مورد نظر به رحم منتقل میشود. بررسی جنین از نظر بعضی بیماریهای ژنتیکی و نیزجنسیت دختر یا پسردر طی مدت 48 ساعت انجام شده تا انتقال جنین در موعد مقرر صورت گیرد.
این روش هزینه بر بوده و توصیه میشود فقط به همراه آی وی اف استفاده شود،یعنی تنها در کسانی که دلیلی برای IVF دارند .در این روش تمام جنینهایی که از انها بیوپسی شده قابلیت انتقال ندارند واز تعدادی هم که منتقل میشوند در صدی به سرانجام میرسند. کندن یک سلول از جنین در حال تقسیم از نظر تئوری اسیبی به رشد و تکامل جنین وارد نمیکند.
توجه : در صورتی که به هردلیل قصد تعیین جنسیت دارید حتما با پزشک خود در این رابطه صحبت کرده تا راهنمایی و توصیه های لازم به شما داده شود.


آدرس مطب : اصفهان ، دروازه شیراز ،ابتدای خ چهارباغ بالا ،نبش کوی بهار آزادی ،مجتمع بهار ،طبقه دوم واحد 205
تلفن : 36206186 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فریز جنینفریز جنین

در روشهای جدید فریز،کیفیت جنین پس از ذوب شدن پایین نیامده و دربسیاری مطالعات میزان بارداری پس از انتقال جنین فریز با جنین تازه تفاوتی نداشته و حتی در مواردی بیشتر هم بوده است. ... ادامه مطلب

بهترین زمان انجام آی یو آیبهترین زمان انجام آی یو آی

برای اینکه بهترین نتیجه آی یو آی را داشته باشیم IUIباید همزمان با تخمک گذاری خودبخودی و یا القا شده با دارو زمان بندی شود. ... ادامه مطلب

رحم اجاره ایرحم اجاره ای

رحم اجاره ای شرایطی را فراهم میکند که زوجها صاحب فرزندی بشوند که از نظر ژنتیکی متعلق به خودشان است. ... ادامه مطلب

بیوگرافی

دکتر منصوره پژمان منش
رتبه برتر بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان
فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری، IVF و لاپاراسکوپی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
عضو انجمن باروری وناباروری ایران (ISRM)


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465