دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


نرم افزار اموزشی

سوالات کاربران

سؤالات کاربران

استفاده از مطالب وب سایت

یائسگی زودرس - بخش دوم

چرا تشخیص در مراحل اولیه مهم است ؟
به علت اینکه هورمون استروژن در خانمها محافظ استخوانها وسیستم قلب وعروق است بنابراین تشخیص زودرس این مشکل جهت پیشگیری از پوکی استخوانها و سلامت قلبی عروقی اهمیت دارد.در 25%خانمها به علت فعالیت گاهکاهی تخمدان تشخیص با تأخیر 5ساله صورت میگیرد.بعلاوه بیش از 50%خانمهایی که در نهایت تشخیص نارسایی زودرس در انها داده میشود قبل از انجام آزمایشات به علت بی نظمی پریود به پزشکان متعددی مراجعه کرده اند.
بنابراین :
اگر شما فرد جوانی هستید (زیر 40 سال ) که بی نظمی پریود را برای چند سیکل پشت سرهم (حداقل سه سیکل ) تجربه کرده اید بایدسریعا به پزشک مراجعه کرده و در اولین ویزیت تحت بررسی و ارزیابی قرار گیرید.
تستهای تشخیصی :
در تشخیص نارسایی زودرس علاوه بر شرح حال ومعاینه یکسری آزمایشات نیز کمک کننده هستند.از جمله:
1- ازمایشات هورمونی تخمدان
2- سونوگرافی واژینال
3- ازمایش بارداری و پرولاکتین و تست تیروئید دربی نظمی سیکلها
جواب آزمایشات و سونوگرافی در افرادی که عملکرد تخمدان آنها بطور مقطعی برگشت میکند ممکن است نرمال باشد.اما بی نظمی قاعدگی ها ،خشکی واژن به همراه ازمایشات یا سونوگرافی غیر نرمال تشخیص را امکان پذیر میسازد.کاهش ذخیره فولیکولی در افراد نابارور نیز میتواند نشانه ای از نارسایی مخفی تخمدان باشد.
تستهای تشخیصی دیگر :
اگر شما جزو کسانی هستید که این تشخیص در آنها داده شده لازم است براساس سن ودیگر علایم ، تستهای دیگری نیزتوسط پزشک شما درخواست شود از جمله :تست تیروئید ، بررسی کروموزومهای جنسی با انجام آزمایش ژنتیک ، سنجش تراکم استخوان و.....
آیا یائسگی زودرس درمان دارد ؟
همانطور که توضیح داده شد یائسگی زمانی اتفاق می افتد که عملکرد تخمدان متوقف شود یعنی تأخیریا توقف در آزاد کردن تخمک ایجاد شود وبدن نیز با شرایط کاهش تولید هورمون استروژن مواجه شود بنابراین با جایگزینی هورمون میتوان تا حدودی علایمی همچون گرگرفتگی و تعریق شبانه و خشکی واژن را بهبود بخشید.
آیا امکان باروری وجود دارد ؟
در مواردی که فعالیت طبیعی تخمدان بطور موقت برگشت میکند امکان بارداری خودبخود وجود دارد ولی در سایر موارد میتوان با روشهای کمک باروری با استفاده از تخمک اهدایی به این افراد کمک کرد.
نکات قابل توجه بیماران :
پس از اینکه تشخیص نارسایی زودرس تخمدان مسجل شد بیماران باید تحت نظر باشند چرا که مشکل به همین جا ختم نمیشود و روندی که در بدن آغاز شده ممکن است بر قسمتهای دیگر هم اثر بگذارد ومهمتر از همه از نظرروحی فرد را متأثر سازد بنابراین از نظر سلامت و حمایت روحی ، پوکی استخوانها ، عملکرد جنسی ، سلامت قلب و عروق ، باروری و خطر نارسایی غدد فوق کلیوی و بیماریهای خود ایمنی باید فرد تحت نظر باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، دروازه شیراز ،ابتدای خ چهارباغ بالا ،نبش کوی بهار آزادی ،مجتمع بهار ،طبقه دوم واحد 205
تلفن : 36206186 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آدرس وساعات کارمطببیوگرافیخدمات مطبمطالب و مقالاتصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر